vajinismus ne demek

Vajinismusun nedenlerinden güfte eden hekimler, tedavisi üzerine konuştu. Vajinismusun olabildiğince yaygın olduğunu ifade eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, ruhsal bozukluktan kaynaklanan cinsel işlev bozukluğudur okunuşu toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden güfte eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler cinsel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide sadece müddet her şey yolunda gidiyor. yetkin olarak ilişkinin olacağı o lahza geldiği çağ kadın korkuyor, endişeleniyor çok ağırbaşlı kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor okunuşu seksüel bağlantı olmasına müsaade etmiyor veya bunun biraz daha ileri müşterek aşaması bayan bacaklarını açabiliyor” diye konuştu.

Bu durumun ancak anatomik bozukluktan değil, psikolojik müşterek durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin ağır korkuları ve kaygıları oluyor. eş ürkü atak durumu yaşıyorlar” sanarak konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun sağlam çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları şöyle sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi ananevi toplumlarda fazla daha seçenek görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik kadın kendince ‘aman kımıldamayan yapma, aman bununla müteallik bir kez madde duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri laf konusu. bayan evlilik çağına kadar ‘kendimi korumalıyım’ diye düşünüyor. bağımlı evlendikten sonrası maksadıyla tekrar çok toplumumuzda muaddel bölgelerde değişik gelenekler var. Kadına, ‘Sen bundan sonra evleniyorsun, kocan var, kocanla cinsî ilişkiye gireceksin, şunu yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. henüz önce ‘aman bacağını açma, aman etek giydin fazla uyanıklık et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. basıcı kadın yıllarca bu bikir zarını müdafaa etmek neredeyse programlanmış sadece o devir bu söylenenle beraberinde aynı tadil olmuyor. Ondan sonrasında da bu eziyet yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, içtimai baskının sayılmazsa yaşanan cinsel tacize uğrayan, böyle tek deneyimi çevresinden duyan, zararlı eşeysel münasebet hikayesini duyan veya partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel müşavirlik terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsî danışmanlık terapisi ile mümkün olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini aşağı yukarı sürdürdü:

“Kesinlikle kendiliğinden geçen bir pozisyon değil. Çiftler evlenmeden geçmiş zaman evet da vajinismus probleminden aksi hâlde seksüel müşavirlik hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel ve davranışsal tedavi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu vakit çiftlerdeki sorunun yetişkin birleşik kısmını çözüyor. Burada genital uzuv nedir, cinsî ilişki nedir, bekâret zarı nasıldır, bekâret zarı kanar mı, neden denli kanar’ gibi konularda brifing yapıyoruz. Bunlarla alakadar çok yanılgı okunuşu az bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk gece kızlık zarım fazla yırtılacak, fazla kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, ahacık beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ diye korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri reel değil. tığ bunlarla müteallik doğru bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını kesinlikle ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle bu işi çözümlüyoruz. fazla dirençli vaklarda eş psikolog ya da devamini oku bir psikiyatristten iane almaktan da yarar var.”

Eşlerin birbirine desteği çok önemli

Bu iyileştirme sürecinde eşlerin birbirlerinin nispetle olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi kesinlikle yanında ziyaret etmek istiyoruz. zira vajinismus çiftin beraberinde çözmesi gereken birleşik durumdur. Tek başına kadının durumu hiçbir devir değildir. mutlak erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden de yapmasını beklediğimiz madde yanında olsun, bunu hep beraber çözeceklerine konusunda eşine her vakit yanında olacaklarına üzerine korku versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus ne demek”

Leave a Reply

Gravatar