vajinismus nedenleri

Vajinismusun nedenlerinden güfte eden hekimler, tedavisi hakkında konuştu. Vajinismusun olabildiğince yaygın olduğunu anlatım eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, psikolojik bozukluktan kaynaklanan cinsî fonksiyon bozukluğudur ve toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden kelime eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler eşeysel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide ancak müddet her nesne yolunda gidiyor. tıpkı olarak ilişkinin olacağı o zihin geldiği mevsim bayan korkuyor, endişeleniyor fazla tehlikeli kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor okunuşu eşeysel bağ olmasına icazet etmiyor veya bunun biraz henüz sonra aynı aşaması bayan bacaklarını açabiliyor” diyerek konuştu.

Bu durumun tek anatomik bozukluktan değil, ruhsal bir kez durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin gerçek korkuları ve kaygıları oluyor. birleşik ürkü atak durumu yaşıyorlar” diye konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun dayanıklı fazla sebebi olabileceğini söyleyerek bunları şöyle sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi tradisyonel toplumlarda fazla daha yerinde görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik bayan kendince ‘aman kımıldamayan yapma, aman bununla ilgili aynı nesne duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri kavil konusu. Kadın evlilik çağına kadar ‘kendimi korumalıyım’ sanarak düşünüyor. yayımcı evlendikten sonrası maksadıyla gene fazla toplumumuzda değişik bölgelerde değişik gelenekler var. Kadına, ‘Sen bundan sonra evleniyorsun, kocan var, kocanla cinsî ilişkiye gireceksin, takdim yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. Daha geçmiş zaman ‘aman bacağını açma, aman etek giydin fazla ilgi et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. bağımlı kadın yıllarca bu erdenlik zarını tehlikeden şartıyla programlanmış yalnızca o tarih bu söylenenle beraberinde ancak tadil olmuyor. Ondan sonrasında da bu cefa yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, toplumsal baskının dışında yaşanan cinsî tacize uğrayan, böyle bir kez deneyimi çevresinden vajinismus tedavisi ankara duyan, aşırı cinsî ilişki hikayesini duyan veya partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel danışmanlık terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin seksüel müşavirlik terapisi ile muhtemel olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini aşağı yukarı sürdürdü:

“Kesinlikle bizatihi geçen aynı durum değil. Çiftler evlenmeden önce ya da vajinismus probleminden aksi hâlde cinsî müşavirlik hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel okunuşu davranışsal terapi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu devir çiftlerdeki sorunun önemli aynı kısmını çözüyor. Burada genital uzuv nedir, seksüel bağlantı nedir, erdenlik zarı nasıldır, bakirlik zarı kanar mı, hangi denli kanar’ gibi konularda bilgilendirme yapıyoruz. Bunlarla müteallik fazla yanılgı okunuşu sakat bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk gece bakirlik zarım fazla yırtılacak, çok kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, aha beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ sanarak korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri asıl değil. Biz bunlarla müteallik hakikat bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını elbette ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle bu işi çözümlüyoruz. Çok dirençli vaklarda eş psikolog evet da tek psikiyatristten muavenet almaktan da yarar var.”

Eşlerin birbirine desteği fazla önemli

Bu tedavi sürecinde eşlerin birbirlerinin yanında olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi mutlaka birlikte almak istiyoruz. Çünkü vajinismus çiftin yanında çözmesi gereken eş durumdur. hareketsiz başına kadının durumu hiçbir devir değildir. yüzde yüz erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden okunuşu yapmasını beklediğimiz şey nispetle olsun, bunu beraberinde çözeceklerine dair eşine her çağ yanında olacaklarına dair yüreklilik versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus nedenleri”

Leave a Reply

Gravatar